DAN PLANETA ZEMLJE

Obilježavanjem Dana planeta Zemlje želimo učenike potaknuti na očuvanje našeg plavog planeta.
Stela je pripremila prezentaciju o Danu planeta Zemlje koju donosimo u prilogu, a Dina, Monika, Anja i Luka napisali su opširnija izvješća o obilježavanju Dana planeta Zemlje.

22. travnja učenici i djelatnici II. osnovne škole Čakovec obilježavali su Dan planeta Zemlje. U 11 sati svi su se skupili u sportskoj dvorani i počeli predstavljati Zemlju s mnogo lijepih i različitih prezentacija: prezentacija o Danu planeta Zemlje, o konjima i općenito o planetu Zemlji. Poslije prezentacija održavao se Eko kviz koji su osmislile i priredile učiteljice Ljiljana Obadić i Snježana Odak Hrkač. Učenici, kao i djelatnici škole, jako su se zabavili i shvatili najvažniju poruku: „ Čuvajmo naš planet Zemlju !“.

Dina Glad, 5.b

Dan planeta Zemlje

Dan planeta Zemlje obilježava se svake godine 22. travnja.  II. osnovna škola Čakovec odlučila je obilježiti ovaj poseban dan sa svojim učenicima u sportskoj dvorani škole.
Glavni organizator programa bila je GLOBE grupa pod vodstvom  prof. Biljane Forgač. Voditeljice programa bile su učenice Dea Poljanec i Klara Kovač. Govorom ravnatelja započelo je službeno obilježavanje Dana planeta Zemlje.
Zašto obilježavamo ovaj dan pomno su nam objasnile učenice Regina Novak i Stela Šarić svojim prezentacijama. Nakon njih je naš županijski prvak iz geografije Fran Jalšovec prezentirao osnovne značajke naše Hrvatske: važnost voda, čistoće zraka te prirodnih ljepota kao što su  Kornati, Kopački rit, Samarske stijene… 3.a razred  izložio je plakate na temu značaja Međimurskog konja. Luka Jalšovec približio je istraživanja razreda o Međimurskom konju, a Sven Kraljić je izrecitirao svoje stihove o doživljaju Međimurskog konja. Na istu temu izrazili su se i ostali učenici 3. a razreda. Prezentacijom su donijeli zaključak kako su životinje i biljke važne za naš planet. 4. a razred, zajedno sa svojom razrednicom Dubravkom Hamer, istražio je zaštićene, ugrožene životinje i biljke u Hrvatskoj, posebice bjeloglavog supa te velebitsku degeniju. Izrecitirali su nekoliko pjesmica o Velebitu i velebitskoj degeniji. Učenici sedmih razreda Paula Hrg, Krešimir Zvonarek, Denis Horvat, te učenik osmog razreda Marko Hlišć, objasnili su nam klimu kakva je bila te kakva je danas. GLOBOVCI Davorin Gradečak, Manuel Hranilović i Filip Sedlar govorili su o ugroženosti vrsta u Međimurju, ostalim dijelovima Hrvatske i šire. Jelena Sedlar nas je upozorila kako je važno sortiranje smeća i zaštita okoliša. Time je završio prvi dio programa.
Drugi dio programa sačinjavao je eko kviz koji je vodila Rea Štelcer. U njemu su sudjelovali učenici od 4. do 8. razreda. Sudionici su bili podijeljeni u četiri grupe.
1. grupu činili su Petra Grašić, Aleksandra Bratković; Karmen Pofuk i Marko Mesarić.
2. grupu činili su Darjan Božić, Stela Kuhanec, Dino Pavlic i Lana Florjanić.
3. grupu činili su Juraj Vrhar Lipej, Nikolina Boj, Lovro Moharić i Kristina Kutnjak.
4. grupu činili su Antonija Mrla, Edna Pomor, Vito Medved i Valentino Farkaš.
Grupama je bilo postavljeno po 7 pitanja, dakle ukupno 28 pitanja. Točnim odgovorima skupljali su bodove. Koliko su u tome bili uspješni, pratili su članovi komisije u sastavu:  učiteljica Ana Loparić, učitelj Domagoj Turk i knjižničarka Maja Vidrač. Borba je bila izjednačena. Svaka je grupa imala točne odgovore, ali na kraju je presudilo jedno pitanje. Prvo mjesto je osvojila druga grupa. Za uloženi trud grupama su bile uručene slatke nagrade. Podjelom nagrada završilo je obilježavanje Dana planeta Zemlje. No, ne zaboravimo: svaki je dan - dan Zemlje. I dok je Zemlje,   svaki je dan naš dan.

Luka Lesjak 7.c

JEDINSTVO JE SNAGA ZA BRIGU O PLANETU

Kao mnogi, i naša je škola 22.04.2010. obilježila Dan planeta Zemlje. Priredba je održana u dvorani škole, u 11 sati. Program se sastojao od dva dijela.
Učenici 1.a razreda, s učiteljicom Marijanom Modrić, likovno su nam dočarali Zemlju kakvu bi oni željeli, dok su se 3.a razred i njihova učiteljica Ana Loparić  posvetili nestanku nekih vrsta, a poseban su značaj dodijelili gotovo nestalim međimurskim konjima te nam poručili da ''ONI NE ŽELE ŽIVJETI U TAKVOM SVIJETU!''. O zaštićenoj i izuzetno cijenjenoj velebitskoj degeniji, uz prezentaciju, pričali su nam učenici 4.b razreda  pod vodstvom učiteljice Dubravke Hamer. Globe skupina i učenici 7.a, zajedno s učiteljicom Biljanom Forgač i pedagoginjom Sonjom Klarić izradili su prezentacije o klimatskim promjenama, ugroženosti vrsta, zaštiti okoliša i poručili nam: ''JEDINSTVO JE SNAGA ZA BRIGU O PLANETU''.
Cilj je bio osvijestiti mlade i okolinu o problemima zaštite okoliša, educirati mlade. Svi se nadamo da je to i postignuto.

Anja Rakuša i Monika Kuček 5.a

Dan planeta Zemlje.ppt (4.43 MB)