Novinarska družina - voditeljica: Julijana Marđetko

KNJIGA JE MOJ NAJBOLJI PRIJATELJ

Lijepo je onima koji znaju čitati, jer nisu svi pismeni. Postoje ljudi u dalekim zemljama, koji ne znaju pisati niti čitati. Najtužnije je to što se taj uzrast proteže od pete godine pa do čovjekove smrti.
Neki ljudi ne nauče pisati ni čitati do svoje smrti. To su najčešće vrlo siromašni ljudi koji rade cijeli dan i nemaju vremena za svoju obitelj, a kamoli da nauče pisati. Oni su željni znanja, ali nemaju mogućnosti ostvariti svoje želje. Nažalost, takvih ljudi je iz minute u minutu sve više, jer žive u potpuno nerazvijenim zemljama. Oni ne znaju osnove, kao što su razumijevanje slova, riječi ili rečenica, a kamoli da znaju povijest svog naroda, svog jezika ili zemlje. Oni ne znaju značenje riječi niti od čega je njihov jezik potekao. Ne znaju niti da to postoji. Danas je, u razvijenim zemljama normalno da ljudi razumiju riječi, njihovo značenje, te je normalno da su pismeni u potpunom smislu te riječi. U vrtićima, već od malena uče govoriti, pisati, čitati, sa razumijevanjem shvaćati riječi, te pravilno misliti. Da to nije tako razvijeno, ljudi bi živjeli kao u kameno doba, i zato je vrlo važno da znamo čitati i pisati jer nas to obogaćuje i čini potpunima.
Oni koji znaju čitati su blagoslovljeni, jer znaju da ih riječi čine sretnima, a rečenice obogaćuju i zato vole čitati jer se sve znanje ovoga svijeta i utjeha, i potpora, i nada nalaze u našim najboljim prijateljima, knjigama. A one su naši najbolji prijatelji, jer bez obzira na to kako mi bili raspoloženi, one će upijati naše osjećaje i neće prigovarati.

Lara Vrbanec, 8.a

KNJIGA NAM JE NAJBOLJI PRIJATELJ

Kada čitamo, knjiga je naš najbolji prijatelj. Tada imamo osjećaj da letimo svemirom i puno toga možemo saznati.
Kad smo tužni ili nam je dosadno knjiga nas uvijek ohrabruje. Ona je meni najbolji prijatelj. Svaku večer kada legnem uzmem knjigu i čitam. Odmah iza pročitanog uvoda počinjem puno maštati i o svemu razmišljati. To me čini jako sretnom.
Najljepše mi je kad pročitam knjigu. Osjećam se bolje i pametnije.Tada počinjem razmišljati o budućnosti. Sto će nam se dogoditi u životu ako ne čitamo knjige?
Da ne čitamo knjige nepravilno bi govorili i ne bi se međusobno razumjeli.
Trebamo puno, puno čitati da bi na satu hrvatskoga jezika najbolje napisali sastav, da bi mogli završiti školu, da bi se mogli uspješno zaposliti, da bi se bolje snašli u svakoj situaciji i još mnogo toga. Stoga vam savjetujem da čitate puno knjiga, jer kao što ljudi kažu „pismenost je najbolji lijek".

Petra Brkić 6.b

PISMENOST JE NAJBOLJI LIJEK

Pismenost je najbolji lijek protiv neznanja. Pisanje i čitanje, temelje pismenosti izgrađujemo već u prvom razredu. Bez tih temelja ne možemo dalje proširivati i izgrađivati svoje znanje. Kada čitam, osjećam da mi je knjiga prijatelj, da me utješi kada sam tužna. Kada pišem osjećam nagli polet mašte, nagli polet za stvaranjem novoga. Pismenost nam je vodič kroz umjetnost i tehnologiju. Pismenost je ključ bez kojeg ne bi mogli ući kroz vrata života. Bez pismenosti smo zarobljeni u neznanju.
Knjiga je kao svemir. Neistražena. Kada otvorimo korice neke knjige, kao da letimo svemirom. Svemirom istraživanja, znanja, i dakako, pismenosti. Kada počinjemo čitati neku zanimljivu knjigu, odlazimo na put, u zemlju mašte, umjetnosti, glazbe i književnosti. Treba nam i kompas koji je, dakako, naš prekrasni hrvatski jezik.
Hrvatski jezik je zlato koje svi mi imamo u sebi, samo ga trebamo pronaći. Pronalazimo ga na satu hrvatskog jezika, ali i kod kuće, u svakodnevnoj komunikaciji. Moramo neprestano proširivati svoje znanje iz hrvatskog jezika, kako bi jednoga dana bili spremni za budućnost. Hrvatski jezik je instrument kojeg treba vrlo pomno naučiti svirati, tako kaže i slavni Dobriša Cesarić, a ja se sa time u potpunosti slažem.

Monika Ključarić, 6.b

PISMENOST JE NAJBOLJI LIJEK

U davnoj prošlosti, ljudi su se sporazumijevali na razne načine. Umjesto slova koristili su se znakovima u obliku crta, crteža ili likova. Svoj život u obliku priča bilježili su na stijene pećina. Govorili su svojim jezikom, a pisali na svoj način. Bilježili su sastojke prvih prirodnih lijekova.
U današnje doba ljudi razvijaju pismenost još od malena. Razne slikovnice, priče snimljene na DVD-u pomažu djeci da uđu u svijet pismenih. Malom djetetu pismenost pomaže u izražavanju osjećaja. Iako je to poput „pisma" pećinskih ljudi, dječji crtež srca ili sunca poručuje ljubav i toplinu. Već tada je dječja pismenost lijek za dušu - i djeteta, i onoga kome dijete piše.
Mnoga su književna djela nastala jer je pisac htio pjesmom ili romanom izliječiti svoju tugu ili nekome uljepšati dan. U knjižnicama se nude razni naslovi književnih djela. Neka su čak i s temama duše ili zdravlja.
Pismen čovjek može postavljati, pronalaziti pitanja o svemu što ga zanima ili mu predstavlja probleme u životu. Nije cijela zemlja jednako pismena. Mnogo je bolesnih i nesretnih u državama gdje žive nepismeni ljudi. Kako bi svijet u kojem živimo bio sretniji i zdraviji, ljudi moraju biti pismeni.

Iva Bartolić 8.a

« Listopad 2017 »