Školska knjižnica 2011./2012.

Radionice posvećene Dr. V. Žgancu

ETNO STVARALAŠTVO DR. VINKA ŽGANCA

20. siječnja 2012. godine u Osnovnoj školi dr. Vinka Žganca Vratišinec, povodom njegovog imendana i rođendana (22. siječnja), održale su se radionice pod nazivom 'Etno stvaralaštvo dr. Vinka Žganca' posvećene tom poznatom glazbeniku i sakupljaču narodnog blaga.
         Program je započeo u 9 sati govorom voditelja, ravnatelja te knjižničarke škole koji su predstavili projekt. Nakon toga učenici pojedinih škola (OŠ Belica, II. OŠ Čakovec, III. OŠ Čakovec, OŠ Domašinec, OŠ Mursko Središće, OŠ Nedelišće i OŠ dr. V. Žganca) predstavili su svoju školu zanimljivim programima. Neki su, poput naše učenice Veronike Mesarić iz 8. b razreda, recitirali pjesme na kajkavskom jeziku, neki su plesali folklor, III.OŠ Čakovec se predstavila prezentacijom svoje škole, a učenice iz OŠ Nedelišće pokazale su nam kako izraditi „ceker“.
         Poslije zanimljivih predstavljanja, učenici su bili razdijeljeni u šest radionica po desetak učenika koje su vodili knjižničari iz svake škole. Knjižničarka naše II. osnovne škole Čakovec, Nina Vugrinec, vodila je radionicu 'Izrada etno bookmarkera'. Ostali su knjižničari također vodili zanimljive radionice pod nazivima: 'Mali sakupljači narodnog blaga', 'Digitalno strip: Dr. Vinko Žganec – čuvar međimurske kulturne baštine', 'Suradnja dr. V. Žganca i Florijana Andrašca', 'Žene moga zavičaja' te ' Dr. V. Žganec- rodoslovno stablo'.
         Nakon radionica, svi sudionici radionica i učenici OŠ Dr. V. Žganca Vratišinec, dobili su za ručak ukusan bijeli grah poslije kojeg su predstavljali svoje uratke izrađene na radionicama. Bilo je vrlo kreativnih uradaka poput „bookmarkera“, lutaka od prirodnih materijala i raznih prezentacija.
         Bio je to jako zanimljiv dan. Cilj projekta bio je upoznavanje učenika s etno stvaralaštvom etno - muzikologa i akademika dr. Vinka Žganca, s vremenom u kojem je živio i okruženjem u kojem je djelovao.

Dina Glad 7.b

objavio: Iva Naranđa Julijana Marđetko DINA GLAD   datum: 30. 1. 2012.

Centar za sigurniji internet

HAKOM brošura