OBAVIJESTI

NA BOŽIĆNOM SAJMU UČENIKA II. OSNOVNE ŠKOLE ČAKOVEC, 23. PROSINCA 2011. PRIKUPLJENO JE 9.095,44 KN.

NA SJEDNICI UČITELJSKOG VIJEĆA ODLUČENO JE DA SE SAV PRIHOD OD SAJMA ISKORISTI ZA POTREBE ŠKOLSKE KNJIŽNICE.

KUPLJENO JE 129 KNJIGA ZA ŠKOLSKU LEKTIRU.

IZVJEŠĆE

Susreti s književnicima

MIRO GAVRAN U NAŠOJ ŠKOLI

MIRO GAVRAN6. listopada 2009.g. našu školu posjetio je književnik Miro Gavran. Susretu s njim prisustvovali su učenici od 3. – 7. razreda zajedno sa učiteljicama. U uvodnom dijelu Miru Gavrana najavili su voditelji Erik Birač i Aleksandra Bratković te dramska grupa 3.b razreda pod vodstvom učiteljice Ane Loparić. Nakon toga književnik je predstavio svoj rad i djela za mlade, a zatim odgovarao na učenička pitanja. Druženje je nastavljeno u školskoj knjižnici, gdje je najpopularniji hrvatski pisac u svijetu dao u intervju novinarskoj grupi koju vodi profesorica Julijana Marđetko.

SUSRET S KNJIŽEVNIKOM MLADENOM KUŠECOM

Dana 10. ožujka 2008. našu je školu posjetio poznati dječji pisac i novinar Mladen Kušec i družio se s učenicima nižih razreda. Na početku susreta Erik Birač, Aleksandra Bratković, Karla Sabolić i Marko Šarić predstavili su pisca čitajući dijelove iz njegovih poznatih knjiga za djecu „Volim te“, „Plavi kaputić“ i „Dobar dan“. Učenici su ga s veseljem dočekali. Pisac je pričao kako je počeo pisati, čitao svoje pjesme, a učenicima je bilo najzanimljivije odgovarati na njegove maštovite pitalice skrivalice. Nakon susreta druženje je nastavljeno u knjižnici gdje je s piscem razgovarala Matea Mikulčić.

Matea: Dobar dan! Hvala vam puno što ste mi pristali dati ovaj intervju.
Mladen: Dobar dan i nema na čemu. Volim razgovarati s mladima.
Matea: Možete li se ponekad i poistovjetiti s mladima današnjice?
Mladen: Naravno, i ja sam bio mlad, makar je u moje vrijeme mnogo toga bilo drukčije. Nije bilo toliko tehnologije i TV-a, puno više smo se družili vani i zabava je bila iskrena i bolja nego gledajući TV. Također sam od mladosti puno pisao.
Matea: Kako ste započeli pisati i što ste pisali?
Mladen: Dok sam čuvao mlađe rođake. Jedino sam ih pričama i bajkama mogao smiriti i zadiviti, a kad mi je ponestalo onih poznatijih, tuđih, počeo sam smišljati svoje priče. Kasnije sam ih bilježio u bilježnicu.
Matea: Znači, svako vaše djelo dolazi iz vlastitog srca i iskustva?
Mladen: Da, ali i iz mašte. Djeca imaju najljepšu i najveću maštu koju mogu na mnoge načine iskoristiti. To je česta tema mojih romana.
Matea: Koja je još inspiracija za vaša djela?
Mladen: Nalazim je posvuda, treba samo malo potražiti. Ona je u jednostavnosti malih stvari koje su zapravo poput blaga.
Matea: Što poručujete mladima koji bi se htjeli baviti pisanjem?
Mladen: Da slijede svoje želje i snove, te da iskoriste svu maštu i umjetnost koje sadrži njihov um.
Matea: Kakve ste knjige voljeli kao dijete?
Mladen: Dvadeset tisuća milja pod morem, Grof Monte Kristo i slične knjige, no današnji mladi ne shvaćaju više te knjige i rijetko ih čitaju.
Matea: Za kraj, želite li još nešto reći?
Mladen: Samo da mladi i djeca trebaju čuvati svoje djetinjstvo i proživjeti ga sa svim njegovim čarima, jer kad odrasteš puno tih čari izgubiš, a nema povratka!
Matea: Slažem se sa vama. Hvala na zanimljivom razgovoru.
Mladen: Hvala tebi.

Matea Mikulčić 8.a