2018-01-29 14:28:13

Obilježen Dan sjećanja na žrtve holokausta 2018

U našoj školi i ove godine različitim edukativnim aktivnostima obilježen je 27. siječnja, Dan sjećanja na žrtve holokausta. Ovaj dan obilježili smo u sklopu nastave povijesti, likovne kulture, vjeronauka, geografije i hrvatskog jezika.

Više od 75 godina nakon što je mladi češki pjesnik Pavel Friedmann napisao oproštajnu pjesmu "posljednjem" leptiru u koncentracijskom logoru Terezin, djeca svijeta odgovorila su Friedmannu najvećom ikad viđenom migracijom leptira. Od 23. siječnja do 26. veljače 2018. sjedište Ujedinjenih Naroda u New Yorku domaćin je izložbe leptira koje su ručno izradila djeca sa šest kontinenata, da bi odali počast 1.5 milijunu uglavnom židovske djece koja su izgubila živote u holokaustu. Na izložbi će biti predstavljen dio od 1.5 milijuna leptira izloženih u Muzeju holokausta u Houstonu, a prikupljenih u sklopu projekta „Leptir: sjećanje na djecu holokausta“.

I u našoj školi na isti je način odana počast žrtvama holokausta. Učenici drugog, sedmog i osmog razreda u sklopu nastave likovne kulture izrađivali su leptire, od kojih su kasnije izradili instalaciju, koju su izložili u predvorju škole, zajedno s pjesmom Pavela Friedmanna.

Posljednji, baš posljednji,
Tako bogato, svjetlo, zapanjujuće žut.
Poput pjeva sunčevih suza
na bijelom kamenu…

Tako, tako žut
lakoćom je nošen uvis.
Odletio je, siguran sam, jer se želio
oprostiti od svijeta.

Sedam sam tjedana živio ovdje,
Zaglavljen u ovom getu
Ali ovdje sam našao svoje ljude.
Maslačci me zovu
I procvali bijeli kesten u dvorištu.
Samo, nikad nisam vidio drugog leptira
Taj je bio posljednji
Leptiri ne žive ovdje
u getu.

Prijevod: Miljenko Hajdarović

Nadalje, za učenike 8. razreda, u sklopu nastave povijesti, održana je radionica gdje su učenici u grupama imali zadatak istražiti živote djece stradale u holokaustu: Anne Frank, Petra Ginza, Lee Deutsch i Avrahama Koplowitza. Nakon istraživanja učenici su dobili zadatak pokušati se poistovjetiti s tom djecom i napisati što misle da bi nam rekli, kada bi nam se mogli obratiti.

U sklopu nastave geografije učenici su istražili lokacije koncentracijskih logora i broj stradalih ljudi.

U sklopu nastave vjeronauka učenici su razgovarali o ljudskim sudbinama u koncentracijskim logorima, s posebnim osvrtom na život Maksimilijana Kolbea, poljskog franjevca ubijenog u Auschwitzu, koji je 1982. proglašen svecem.

U sklopu nastave hrvatskog jezika učenici su pisali pisma Anni Frank.

U petak, 26. siječnja, održana je završna prezentacija svih navedenih aktivnosti. Učenici 2.a razreda otvorili su program recitacijom pjesme "Leptir" a kasnije su učenici 8. razreda prezentirali rezultate svojih istraživanja i pročitali svoje vrlo emotivno napisane monologe i pisma posvećena djeci žrtvama holokausta. Prigodno su poslušali pjesmu Dona Dona Rachel Hyman i pogledali film Posljednji let Petra Ginza. Nakon odgledano filma, učenici su dobili zadatak napisati osvrte na engleskom jeziku. Završnoj prezentaciji prisustvovali su učitelji Škole i ravnatelj Vinko Grgić.

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve holokausta organizirala je i vodila učiteljica povijesti Snježana Odak-Hrkač a u osmišljavanju i provedbi aktivnosti sudjelovale su i učiteljica razredne nastave Dunja Mikulaj, učiteljica likovne kulture Monika Vrtarić Vuk, učiteljica geografije Biljana Forgač, učiteljica vjeronauka Sandra Radiković, učiteljica hrvatskog jezika Ivana Jambrošić i učiteljica engleskog jezika Ivanka Novak.

Obilježavanje ovog dana dio je Erasmus+ KA2 projekta Innovate Together, financiranog sredstvima Europske unije. Koordinatorica svih  projektnih aktivnosti u školi je učiteljica engleskog jezika Branka Lamza


II. osnovna škola Čakovec