2011-09-14 16:11:30

O RUSKOM JEZIKU

Ruski jezik je jedan od najznačajnijih jezika svijeta. Nacionalni je jezik najbrojnijeg slavenskog naroda - Rusa. Njime kao materinskim jezikom govori oko 180 milijuna ljudi, od čega 130 milijuna živi u Rusiji. Jedan je od službenik jezika u Bjelorusiji, Kazahstanu i Kirgistanu, ima poseban status u dijelovima Ukrajine i Moldavije. Ruskim se jezikom kao drugim jezikom služi oko 300 milijuna ljudi.

Ruski jezik spada u grupu istočnoslavenskih jezika, zajedno s ukrajinskim i  bjeloruskim. Kao slavenski jezik više ili manje je srodan drugim slavenskim jezicima, uključujući hrvatski jezik. Sličnost se ogleda u glasovnoj strukturi, oblicima riječi, sastavu i oblikovanju rečenica, a osobito u rječniku. Računa se da je 60-70% riječi u ruskom i hrvatskom jeziku zajedničkih ili vrlo sličnih.

To mnoge Hrvate, baš kao i pripadnike drugih slavenskih naroda navodi na pogrešan zaključak da za komuniciranje s Rusima i nije potrebno neko posebno učenje tog jezika. Međutim, osim velikog broja istih ili sličnih riječi kao i u hrvatskom jeziku, ima u ruskom jeziku i nemalo riječi koje se isto ili slično izgovaraju, a imaju posve drugačije značenje. Različito je i pismo: Rusi pišu ćirilicom.

Ruski je jezik potrebno učiti kao i svaki drugi jezik, s tim da sličnosti to učenje olakšavaju i - zbog važnosti ruskog jezika - mogu biti dodatnim motivom za njegovo učenje. Ruski jezik ima dva velika dijalekta: sjevernoruski i južnoruski. Pored njih postoji i nekoliko srednjoruskih govora s karakteristikama obaju narječja. Najvažniji je od njih moskovski govor, osnovica današnjeg ruskog književnog jezika...  


II. osnovna škola Čakovec