2012-11-26 17:45:11

MJESEC KNJIGE

Uz Mjesec knjige - razgovor s knjižničarkom Ninom Vugrinec

„Čitanjem si proširujete horizonte i znanje“

       Svaki mjesec u knjižnici učenici traže nove knjige iz lektire. U knjižnici ih ljubazno dočekuje naša školska knjižničarka Nina Vugrinec koja im uz obveznu lektiru pomaže pri odabiru knjiga po slobodnom izboru. Na njenom stolu često se nalaze nove, tek pristigle knjige čije podatke unosi u kompjuter i priprema ih za posuđivanje. Gospođa Nina Vugrinec organizira tijekom godine susrete s književnicima, razna natjecanja u čitanju i poznavanju sadržaja knjiga važnih za učenike. Uz to ona priprema učenike i za županijske književne kvizove. Ali to nije sve. Svake godine održi poneko predavanje učenicima od 1. do 8. razreda o knjižnici, sadržaju knjižnice, načinu pronalaženja knjiga te raznih drugih sadržaja potrebnih učenicima. Knjižničarka pomaže učenicima u nekim istraživačkim projektima. Oni u knjižnicu dolaze s povjerenjem, sigurni da će dobiti potrebnu knjigu ili neku drugu pomoć.  Posao knjižničarke je raznovrstan i složen. Ovih dana priprema učenike za županijsko natjecanje „Čitanjem do zvijezda“ koje će se održati u siječnju sljedeće godine. Budući da nas zanima taj svijet knjiga i rad u knjižnici, zamolili smo je za razgovor.

 

Koliko dugo radite u knjižnici II. osnovne škole Čakovec?

U ovoj školi radim od 2007. godine, dakle pet godina.

Volite li svoj posao?

Da, volim svoj posao jer volim raditi s knjigama, kreativan je i omogućuje mi da radim puno stvari. Volim raditi s djecom.

Kako se postaje školskim knjižničarom?

Morate završiti studij bibliotekarstva, uz to je poželjno biti dobar informatičar. Ja sam najprije završila studij sociologije, a potom sam studirala bibliotekarstvo.

Možete li nam ukratko opisati sadržaj svojeg rada u knjižnici?

Prije svega to je neposredan rad s učenicima. Svake godine održim po nekoliko sati nastave na temu sadržaja i rada knjižnice. Osim što ih potičem na čitanje knjiga omogućujem im upoznavanje s raznim školskim časopisima. Osim toga organiziram književne susrete, natjecanja kao što je npr. kviz čitanja, nacionalni kviz za poticanje čitanja. Obvezno obilježavamo manifestacije kao što su Mjesec hrvatske knjige, Međunarodni dan dječje knjige te Međunarodni dan pismenosti.

Uključena sam i u pripremi priredbi povodom Božića i Dana škole.

Kako dobivate knjige za knjižnicu?

Knjige za knjižnicu nabavlja škola. Ponekad dobivamo knjige na dar od Ministarstva prosvjete. Moja je zadaća da od ponuđenih knjiga odaberem one koje su potrebne učenicima za čitanje lektire i knjige po slobodnom izboru. Zajedno s učiteljima, pedagoginjom i ravnateljem odabirem stručnu literaturu.

Koliko se knjiga može najviše posuditi u našoj knjižnici?

Dvije knjige, jer je djece puno, a knjiga malo. Naša knjižnica ima oko 6000 knjiga. Dobri čitači, tj. učenici koji redovno vraćaju knjige, mogu dobiti i tri knjige na posudbu. Sve što je više od toga, mogu pročitati u knjižnici u svoje slobodno vrijeme.

Traže li učenici samo obvezne lektire ili i knjige po slobodnom izboru?

Učenici redovito posuđuju knjige iz obvezne lektire. Po slobodnom izboru posuđuju znatno manje, osim pojedinaca, ljubitelja knjige.

Čuvaju li djeca knjige?

Da, uglavnom čuvaju. Zna se dogoditi da se knjige pošaraju ili oštete.

Kako postupate s oštećenim knjigama?

Imam posebne alate za popravljanje i zaštitu knjiga, što je još jedan od poslova knjižničara. Bilo bi mnogo bolje nabaviti nove knjige, ali nema za to dovoljno sredstava.

Što Vas prilikom posuđivanja knjiga djeca pitaju?

Najviše ih interesira debljina knjige i o čemu se u knjizi radi.

Koje časopise možemo pročitati u školskoj knjižnici?

Uglavnom one za koje učenici pokazuju najviše interesa. To su: Smib, Modra lasta, Prvi izbor, Alkica, Mak, Meridijani, Drvo znanja, Priroda, Moj planet i dr.

Volite li Vi čitati?

Da, jako volim čitati. Volim čitati sve: ljubavne romane, krimiće, uglavnom knjige o životu koje nose neku poruku.

Koja Vam je najdraža knjiga?

Jako volim čitati knjige i ne mogu se ovog časa odlučiti za najdražu. Sjećam se da sam u osnovnoj školi jako voljela knjigu Tajni dnevnik Adriana Molea.

Koji Vam je najdraži pisac?

Iz osnovne škole najradije se sjećam Ericha Kästnera, Ivana Kušana, Zlatka Krilića...

Vaš savjet djeci?

Čitajte i čitajte. Nemojte mrziti lektiru. Čitajte ju. Ali čitajte i knjige po slobodnom izboru. Čitanjem si proširujete horizonte i znanje.

 

 

Novinarska družina


II. osnovna škola Čakovec