S novom verzijom Windowsa, Vistom, dolazi ugrađena roditeljska zaštita kojom je moguće ograničiti vrijeme korištenja računala, a pripomoći će i filtrirati nepoćudan i potencijalno opasan sadržaj. Roditeljska zaštita u Visti radi samo sa standardnim korisničkim računom, a njena aktivacija i korištenje su jednostavni.

Za aktiviranje roditeljske zaštite kliknite na Start, zatim Control Panel te pod User Accounts kliknite na Set up Parental Controls. U prozoru koji se otvorio označite račun za koji želite aktivirati roditeljsku zaštitu te zatim kliknite na On, enforce current settings.

Za podešavanje internetskih restrikcija, pod Windows Settings kliknite na Windows Vista Web Filter. Označite Block some websites or content te po želji aktivirajte Only allow websites which are on the allow list kako biste ograničili surfanje samo na određene web-stranice. Možete odabrati i razinu zaštite, a ako je dijete mlađe od 13 godina, za razinu zaštite odaberite High, dok je za stariju djecu dovoljno odabrati Medium. Označite li u ovome prozoru opciju Block File Downloads, spriječit ćete skidanje datoteka s interneta. Potvrdite klikom na gumb Ok.

Ukoliko želite vremenski ograničiti korištenje interneta, pod Windows Settings kliknite na Time Limits. Kliknite u dobivenu tablicu koja je podijeljena na dane i sate te povlačite miš kako biste označili u koje vrijeme je pristup internetu dopušten, a kada zabranjen. Blokirani sati su označeni plavom bojom. Potvrdite klikom na gumb Ok.

Da biste ograničili koje igre dijete može igrati, pod Windows Settings kliknite na Games. Potom kliknite na Set game ratings te odaberite koji sustav ocjenjivanja igara želite koristiti i sve potvrdite klikom na gumb Ok. Možete blokirati određen tip sadržaja ili općenito zabraniti igranje.

Moguće je ograničiti koje programe tko smije koristiti, tako da pod Windows Settings kliknete na Block or Allow specific games. U prozoru koji se otvorio kliknite na drugu ponuđenu opciju, nakon čega ćete dobiti popis svih instaliranih programa. Označite kvačicom one za koje želite da ih korisnik smije rabiti. Sve potvrdite klikom na gumb Ok.

E-UPISI U SREDNJE ŠKOLE

« Kolovoz 2017 »