Datum objave: 18. rujna 2024.
Kategorija: GLOBE

Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača 16.9.2024.

Globe učenici naše škole obilježili su Međunarodni  dan zaštite ozonskog omotača realizacijom radionice kojom su naglasili važnost ozona za život na Zemlji.

Učenici II. osnovne škole Čakovec, u okviru programa GLOBE, samostalnim istraživanjem i praktičnim radom obilježili su Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača.

Voditeljica GLOBE programa Biljana Forgač pripremila je istraživačku mini radionicu Ozonko i Ozončica.

Edukacija učenika započela je analizom dokumentarnog programa koji su učenici 6.b razreda pregledali i naglasili su važnost Montrealski protokola- sporazuma koji je donesen 1987. godine u kanadskom gradu Montrealu, u kojem se zemlje potpisnice obvezuju na smanjenje uporabe freona za 50%. Montrealski protokol pooštren je dvjema revizijama, 1990. u Londonu i 1992. u Kopenhagenu, kojima je zatraženo da se do 2000. iz uporabe potpuno izbace freoni, haloni i drugi halogenirani ugljikovodici. Do danas je 150 zemalja potpisalo Montrealski protokol među njima i Republika Hrvatska.

Istraživanjem sadržaja zaključili su da je ozon  plin koji se nalazi u stratosferi i čini ozonski omotač. Važan je jer apsorbira štetno ultraljubičasto zračenje i bez njega ne bi bio moguć život kakav danas poznajemo na Zemlji.

GLOBE učenici su izradili prigodne aplikacije. Radionica je evaluirana izradom panoa.

„Najveći suncobran našeg planeta Zemlje je ozonski sloj“ je slogan koji su učenici naglasili ove godine u spomenutoj eko akciji.

Tijek radionice možete pogledati u galeriji fotografija.

Tekst i fotografije: Biljana Forgač