Završetak eTwinning projekta Let's Explore the World of Technology

Kako bi učenicima približili svijet tehnologije na što atraktivniji način i uz suradnju s vršnjacima iz drugih država, osmišljen je eTwinning projekt Let's Explore the World of Technology kojeg su početkom školske godine 2021./2022. pokrenule učiteljice informatike Iva Naranđa i Georgia Lascaris iz Grčke. Pridružili su se partneri iz Grčke, Turske, Poljske, Španjolske, Italije, Albanije, Moldavije i Armenije. U projektu je sudjelovalo 25 učitelja iz 22 škole, s više od 450 učenika. Projekt je trajao cijelu školsku godinu, a iz naše škole u njemu su sudjelovali učenici petog razreda u sklopu nastave informatike i polaznici izvannastavne aktivnosti eTwinneri iz sedmog razreda.

Glavna ideja projekta je omogućiti učenicima razumijevanje tehnologija u nastajanju kao što su Internet stvari, umjetna inteligencija i strojno učenje (IoT, AI i ML), njihov potencijal i rizike. Učenici su istraživali ideje o tome kako se tehnologija može koristiti za dobro i postizanje UN-ovih globalnih ciljeva održivog razvoja.

Učenici su upoznali Scratch, BBC micro:bit i MS MakeCode, Teachable Machine i Pictoblox te neke robotske komplete. Učenjem kodiranja učenici su usvajali strategije za rješavanje problema i osmišljavanje projekata. Učenici su stvarali vlastite projekte i radili na zajedničkim zadacima s vršnjacima iz drugih zemalja. Učeći i razmišljajući o mogućnostima tehnologije i sigurnoj uporabi Interneta učenici su usvajali navike za sigurnu i pozitivnu uporabu tehnologije. Nekoliko škola sudionika projekta, uključujući II. osnovnu školu Čakovec, nositelji su Oznake eSigurnosti te je velika važnost pridana sigurnosti učenika na internetu. Za aktivnosti provedene u sklopu Europskog tjedna programiranja II. osnovna škola Čakovec nagrađena je s dva CodeWeek certifikata Europske komisije, Certificate of Excellence in Coding Literacy, 2021 EU Code Week 4 All Challenge i Super Organiser Certificate.

Više projektnih aktivnosti već je ranije opisano u vijestima na školskim mrežnim stranicama, a ovom prilikom detaljnije će se opisati aktivnosti provedene tijekom protekla tri mjeseca. Tijekom ožujka i travnja škole su surađivale na pripremi i rješavanju više izazova. II. osnovna škola Čakovec sudjelovala je u izazovima Micro:bit Challenge, Robotic Challenge i AI & ML Challenge, sve vezano uz središnju temu Pametni gradovi. U sklopu projekta radilo se na još dva izazova, Women in STEM Challenge i CS Influencers.

Učenici petog razreda sudjelovali su u izazovu Micro:bit Challenge. Škole su pripremile izazove za partnere koje je trebalo riješiti pomoću micro:bita, a za suradnju smo koristili Padlet.

U suradnji s robotičkom grupom koju vodi učitelj Gordan Bartolić eTwinneri su sudjelovali u izazovu Robotic Challenge. Učenici su radili na dva izazova, jedan vezan uz pametnu rasvjetu, a drugi vezan uz pametna vozila. Učenici su napravili model koji simulira pametnu gradsku rasvjetu i pametnu svjetiljku na ulazu u kuću i sastavili vozilo koje su programirali tako da izbjegava prepreke. Za ove aktivnosti učenici su koristili svjetlosni i ultrazvučni senzor, BBC micro:bit i Fischertechnik komplete.

AI & ML Challenge učenici su rješavali koristeći Teachable Machine i Pictoblox. Učenici petog razreda rješavali su izazov Smart electronic waste recognition system iz Turske. Radili smo na dvije ideje, prepoznavanje raznog e-otpada i prepoznavanje je li predmet e-otpad. eTwinneri su prihvatili izazov Smart Recycling iz Grčke. Suradnja s učenicima iz Grčke ostvarena je na pripremi podataka za treniranje modela strojnog učenja. Učenici iz Hrvatske i Grčke snimili su podatke za treniranje modela i prenijeli ih na TwinSpace. Zatim su učenici kreirali model strojnog učenja koristeći podatke za treniranje iz obje škole. Tako pripremljen model koristili smo dalje u Pictobloxu.

Tijekom svibnja dovršene su suradničke aktivnosti i pripremljene prezentacije provedenih aktivnosti. Održan je online sastanak učiteljica i provedena je evaluacija projekta među učenicima i učiteljima sudionicima projekta putem online upitnika. Analizirani su rezultati evaluacijskih upitnika i izrađeno je završno izvješće koje je objavljeno na TwinSpaceu. Wakelet kolekcija zajedničkih radova dostupna je na TwinSpace stranici Final Project Presentation. Suradnja s partnerskim školama evidentna je tijekom cijelog projekta, a više o projektu može se pogledati na stranici projekta i Twinspaceu.

eTwinning project Let's Explore the World of Technology

objavio: Iva Naranđa   datum: 14. 6. 2022.

« Ožujak 2024 »