Ispis statistike od 6. 5. 2011.

eMatica

CARNet Admin

Uspješan završetak eTwinning projekta "E-waste - What Can Citizens Do?"

Sredinom rujna 2014. u II. osnovnoj školi Čakovec priveden je kraju eTwinning projekt o e-otpadu objavljivanjem zajedničke online brošure „E-waste and I“ u čijoj pripremi su sudjelovale škole iz sedam država partnera na projektu: Francuska, Portugal, Rumunjska, Turska, Litva, Poljska i Hrvatska.

Projekt „E-waste - What Can Citizens Do?“ skrenuo je pozornost učenika, njihovih roditelja i lokalne zajednice na sveobuhvatnost društvenog, ekološkog i ekonomskog aspekta e-otpada koji postupno raste do ozbiljnog problema za okoliš. Posebno su razmotrene mogućnosti smanjenja, ponovnog korištenja i recikliranja e-otpada, ovog globalnog izazova i podcijenjenog ekološkog problema.

Tijekom svih projektnih aktivnosti uspješno je ostvarena suradnja s partnerskim školama. Najprije su svi partneri predstavili svoju školu, mjesto i državu a zatim su se posvetili samoj temi projekta. Učenici su bili aktivni u svim fazama projekta: istraživanju teme i izradi kreativnih edukativnih materijala za daljnju uporabu u obrazovanju za okoliš za što su koristili MS PowerPoint i nekoliko Web 2.0 alata (Glogster, Pixton, Storybird, Voki, ProProfs games, Zondle, Wordle, Gickr, Bubbl.us), pripremi i provođenju zajedničke online ankete koja predstavlja primjer izvrsne suradnje s partnerima te ekološkim akcijama koje su organizirane u sklopu projekta. Krajem ožujka održan je Skype susret s partnerima iz Portugala za koji su učenici iz Hrvatske i Portugala pripremili po pet pitanja o e-otpadu te se natjecali u rješavanju kviza i uz to nešto naučili, zabavili se i bolje upoznali.

Povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje u travnju je u II. osnovnoj školi Čakovec organizirano predavanje za učenike sedmog razreda o električnom i elektroničkom otpadu koje je održao g. Saša Avirović, dipl.ing.građ., voditelj tehničkog sektora GKP Čakom te ih ujedno informirao o novostima u primjeni modernih tehnologija pri zbrinjavanju e-otpada. II. osnovna škola Čakovec priključila se nacionalnoj akciji Zelena čistka u sklopu koje je od 22. do 30. travnja 2014. organizirano prikupljanje električnog i elektroničkog otpada u dvorištu škole. Sličnim akcijama pridružile su se i partnerske škole iz drugih zemalja, svaka u suradnji sa svojom lokalnom zajednicom, što je osim primarnog cilja zadanog samom akcijom, imalo još jedan pozitivan učinak a to je razmjena ideja i iskustava u organiziranju i provođenju sličnih akcija u raznim dijelovima Europe. Svjetski dan zaštite okoliša - World Environment Day također je obilježen zajedno s partnerima iz europskih zemalja provedbom raznih akcija u školama i lokalnoj zajednici a aktivnosti su prijavljene na stranici WED-a.

Partneri iz Litve proširili su područje interesa sudionika projekta na još jedan aspekt e-otpada povezujući ga s umjetnošću što je i učenike iz Hrvatske potaklo da istraže povezanost e-otpada i umjetnosti te su pronašli interesantne ideje hrvatskih, ali i stranih umjetnika.

Radni jezik projekta bio je engleski a dob učenika sudionika projekta 8 do 15 godina. Uvid u sve aktivnosti na projektu mogu se dobiti na njegovom TwinSpaceu a paralelno s njime kreirana je i web-stranica projekta na školskom webu na kojoj je rad na projektu približen hrvatskoj javnosti. U II. osnovnoj školi Čakovec sve aktivnosti na projektu rezultat su izvrsne suradnje učiteljice engleskog jezika Branke Lamza i učiteljice informatike Ive Naranđa.

Naknadna evaluacija projekta pokazala je da su aktivnosti bile dobro planirane i provedene a posebno zadovoljstvo predstavlja podatak da čak 83,67% sudionika projekta smatra da je radeći na projektu steklo znanja koja će moći koristiti u životu te da 72,45% sudionika ovo iskustvo osjeća kao motivirajuće za rad na idućim eTwinning projektima. Kao prijedloge za poboljšanje projekta sudionici su naveli posjet odlagalištu e-otpada, veći broj uključenih država i učenika te aktivnije korištenje društvenih mreža.

Iz svega navedenog može se zaključiti da je ostvaren glavni cilj projekta: učenici, njihovi roditelji i lokalna zajednica osviješteni su o problemu e-otpada i potaknuti na odgovorno ponašanje s njime.

E-WASTE_AND_I.swf (2.00 MB)

objavio: Iva Naranđa Branka Lamza   datum: 19. 9. 2014.

DOGAĐANJA U NAŠOJ ŠKOLI  U PRETHODNIM ŠKOLSKIM GODINAMA MOŽETE PRONAĆI U ARHIVI NAŠIH VIJESTI.

UDŽBENICI 2018-19

Popis udžbenika za šk. god. 2018./2019. jednak je popisu za 2014./2015.

Učenici 5. razreda dobivaju geografski atlas koji koriste do 8. razreda.

Učenici 1. razreda udžbenike će dobiti prvi nastavni dan u školi.

Od školske godine 2018./2019. Informatika postaje obavezan predmet u 5. i 6. razredu.

Centar za sigurniji internet

HAKOM brošura