European schools for a living planet

II. osnovna škola Čakovec na međunarodnom školskom natjecanju WWF-a "Europske škole za živući planet"

WWF - svjetska nevladina udruga za zaštitu prirode i Zaklada ERSTE raspisale su natječaj za nastavnike i učenike uzrasta od 12 do 16 godina u 11 zemalja, koji su se do 15. rujna mogle prijaviti za sudjelovanje na međunarodnom školskom projektu iz područja očuvanja okoliša „Europske škole za živući planet”.

Škole iz Hrvatske koje sudjeluju u ovom projektu su II. osnovna škola Čakovec, Tehnička škola Daruvar, Osnovna škola Gornja vežica Rijeka i Osnovna škola Eugena Kumičića Velika Gorica. Te su škole imale priliku  na početnom susretu škola u Austriji predstaviti svoje ideje i projekte koje će razrađivati narednih osam mjeseci, nakon čega će pobjednički projekti biti predstavljeni u lipnju 2012. godine u Rumunjskoj.

Za natječaj sam saznala putem e-novina Civilno društvo te prijavila školu i ne sanjajući da bi baš mi mogli dobiti natječaj. Naime, svake se godine prijavljuje sve više škola, pa ih je ove godine bilo oko 200 prijavljenih, a poziv za sudjelovanje na Akademiji dobile su  33 škole,  od kojih i naša II. OŠ Čakovec.

Timovi iz devet zemalja, uključujući Bugarsku, Hrvatsku, Mađarsku, Rumunjsku, Srbiju, Slovačku, Sloveniju i Ukrajinu sudjelovali su  na jednotjednoj akademiji u Ilmitzu u Austriji.  Putem radionica i aktivnosti u prirodi, stručnjaci WWF-a, svjetske nevladine udruge za zaštitu prirode, predstavili su  učenicima i profesorima teme koje će se obrađivati ove godine: „Ekološki otisak - globalni efekti potrošnje”, „Dunav - Europska žila kucavica” i „Aktivni građani - angažiranje i motiviranje drugih”.

„Četvrtu godinu za redom, projekt povezuje učenike i nastavnike ljubitelje prirode iz različitih zemalja i kultura. Sa nestrpljenjem čekamo da vidimo koje će izuzetne ideje biti ostvarene ove godine“ kaže Barbara Tausher, voditeljica programa za očuvanje prirode WWF-a u Austriji.

Fokus akademije kojoj prisustvuju i predstavnici škola iz Hrvatske je na „aktivnom građanstvu“, a učenicima se pruža mogućnost da se aktiviraju, izraze svoje mišljenje u javnosti i da motiviraju druge da poduzmu akciju. Nastavnici podržavaju učenike samo kao projektni treneri, a ideje i realizacija projekta su isključivo prepuštene kreativnosti učenika. Tijekom prethodne tri godine iz ovakvih aktivnosti su nastale aktivnosti kao što su dani recikliranja koji se provode u suradnji sa općinama, izložbe, kazališne predstave i kampanje učenici-uče-učenike.

Sudjelovanje na ovakvom tipu edukacije doista je nezaboravno iskustvo. Svaki od nas učitelja sudionika dobio je blog na službenoj stranici ESFALP-a (WWF organizacije), gdje nas pozivaju da bilježimo svaki naš korak tokom projekta.

Marta Novak

ENERGIJA