1) Najčešća pogreška je stavljanje računala s vezom na internet u dječju sobu. Puno je bolje računalo smjestiti u dnevni boravak ili na neko mjesto u domu gdje je računalo lako vidljivo roditeljima pa oni mogu nadgledati djecu dok su na internetu i vidjeti koje stranice posjećuju.
2) Budite uz dijete kada radi prve korake na internetu, ne pokazujte zabrinutost, vrijeme provedite zajedno u igri. Vjerojatno ćete brzo dobiti priliku pokazati primjer agresivnog oglašavanja. Skrenite pozornost na "neodoljive" ponude poput tobožnjih nagradnih igara, kockanja i primamljivih besplatnih sadržaja.
3) Razgovarajte s djecom o mogućnosti lažnog predstavljanja na internetu te im ukažite da poznanstvo ostvareno na chatu moraju uzeti s rezervom.
4) Preuzimanje i razmjena piratiziranih digitalnih sadržaja (filmova, glazbe, knjiga...) čini štetu autorima sadržaja, a roditelji bi na to trebali upozoriti djecu. Primamljivi sadržaj može u sebi kriti opasnosti, najčešće trojanske konje.
5) Roditelj treba nadgledati svaku novčanu transakciju i paziti da se ona obavlja na siguran način, preko ovlaštenih servisa. Na mnogim stranicama poznatih proizvođača igračaka i zabavnog sadržaja za djecu tražit će se potvrda kako je posjetitelj stranice odrasla osoba.
6) Kod djeteta treba razviti povjerenje, tako da ono sadržaj ne skriva pred roditeljima.
7) Pronađite vremena za djecu, nemojte koristiti računalo i internet umjesto dadilje.
8) Naučite više o računalima i internetu tako da možete razgovarati s djecom o tim temama.
9) Ograničite korištenje računala na jedan ili dva sata dnevno.
10) Razgovarajte s djetetom o opasnostima interneta i poučite ga da ne daje osobne podatke ni fotografije na internetu te da ne dogovara susrete s nepoznatim ljudima. Ako se dijete jako želi susresti s osobom koju je upoznalo preko interneta, onda to mora biti na javnom mjestu i u prisutnosti roditelja.
11) Poučite djecu da nikad ne pokazuju svoje lozinke (lozinka može biti poznata jedino roditeljima).
12) Potičite korištenje računala i interneta za učenje i druženje, a ne isključivo za zabavu.
13) Upoznajte internetske prijatelje svoje djece onoliko koliko poznajete i ostale njihove prijatelje.
14) Naglasite djeci kako oni nisu krivi ako su žrtve virtualnog nasilja te da im nećete zbog toga zabraniti korištenje računala i interneta - to je glavni razlog što djeca ne govore odraslima kad su žrtve nasilja na internetu.
15) Razgovarajte sa djecom o kompjutorskoj etici, dogovorite pravila ponašanja na internetu i definirajte posljedice kršenja tih pravila.
16) Informirajte se o programima koji filtriraju web-stranice za koje ne želite da budu dostupne vašem djetetu. Većina tih programa mogu se kupiti preko interneta, a neki su i besplatni. Neki internet preglednici (npr. Internet Explorer) imaju ugrađene filtre koji se mogu uključiti kako ne bi dopuštali pristup stranicama određena sadržaja. Najčešće korišteni filtri su ContentProtect, CYBERsitter i NetNanny. Programi za filtriranje koristan su alat za roditelje ali nisu savršeni te ih treba koristiti samo kao pomoćno sredstvo. Najbolji filtar su nazočnost, nadzor i podrška roditelja.
17) Youtube je poznati servis za dijeljenje videodatoteka na kojem se može pronaći mnogo zabavnih filmova, ali i neprikladnog sadržaja.

E-UPISI U SREDNJE ŠKOLE

« Lipanj 2017 »