Europski tjedan programiranja – CodeWeek 2022

Učenici II. osnovne škole Čakovec i ove su godine sudjelovali u Europskom tjednu programiranja, društvenoj inicijativi koja ove godine slavi 10. godišnjicu, a čiji je cilj na zabavan i angažirajući način svima približiti programiranje i digitalnu pismenost. Tijekom listopada pod vodstvom učiteljice Ive Naranđe održano je 13 aktivnosti na nastavi informatike i u sklopu izvannastavnih aktivnosti. Za polaznike INA eTwinneri sudjelovanje u Europskom tjednu programiranja dio je aktivnosti na eTwinning projektu Robotics Tour te su neke aktivnosti provedene u suradnji s školskom robotičkom grupom pod vodstvom učitelja Gordana Bartolića.

CodeWeek 2022 - II. OŠ Čakovec

Učenici četvrtih razreda sudjelovali su u aktivnosti Morse code - micro:bit challenge tijekom koje su upoznali BBC micro:bit i MS MakeCode sučelje u kojem su programirali micro:bit tako da može prikazivati znakove Morseovog koda. Izazovi su se sastojali od kodiranja i dekodiranja poruka pomoću Morseovog koda. Ova aktivnost nadovezala se na gradivo o kriptografiji i načinima šifriranja o čemu su učenici nedavno učili na satovima informatike.

CodeWeek 2022 II. OŠ Čakovec

Učenici 5.b razreda sudjelovali su u aktivnosti Morseov kod s micro:bitom tijekom koje su ponovili  znanje o Morseovom kodu i proširili vještinu uporabe micro:bita. Tijekom aktivnosti učenici su u MakeCode sučelju programirali micro:bit tako da može slati poruke zvukom (kratak i dugačak zvučni signal). Za ovu aktivnost učenici su uz BBC micro:bit koristili dvije preklopne spajalice i slušalice.

CodeWeek 2022 II. OŠ Čakovec

Učenici šestih razreda sudjelovali su u aktivnosti Python – moj prvi kviz, a učenici osmih razreda u aktivnosti Python – igra vješala. Kroz ove aktivnosti učenici su ponovili i na zabavan način povezali ranije stečena znanja iz programiranja u programskom jeziku Python.

CodeWeek 2022 - II. OŠ Čakovec

Polaznici izvannastavne aktivnosti eTwinneri sudjelovali su u više aktivnosti. Naši eTwinning partneri iz Grčke upoznali su nas s igrom za učenje kodiranja Let's help the Lynx collect pine cones! Učenici su kroz igru eksperimentirali s naredbama, razvijali računalno razmišljanje, rješavanje problema i vještine programiranja.

Aktivnost Traffic lights sastojala se od sklapanja i programiranja semafora za što su učenici koristili Fischertechnik set, BBC micro:bit i MS MakeCode sučelje.

CodeWeek 2022 II. OŠ Čakovec

Naši eTwinning partneri iz Grčke pozvali su nas da se pridružimo aktivnosti u povodu proslave 10 godina CodeWeek-a, a koja se sastoji od stvaranja čestitki u Scratchu i njihovog dijeljenja u zajedničkom Scratch studiu HAPPY 10th BIRTHDAY_CODEWEEK. Kroz ovu zabavnu aktivnost programiranja učenici mogu pokazati svoje ideje i kreativnost.

Školska robotička grupa uključila se u aktivnost pod nazivom Smart Cars tijekom koje učenici razvijaju robotska vozila opremljena ultrazvučnim senzorima za udaljenost koja se inteligentno kreću u zatvorenom prostoru omeđenom zidovima i izbjegavaju jedno drugo i prepreke, te se voze neometano i bez sudaranja.

Naše aktivnosti prijavili smo na CodeWeek karti događanja i za CodeWeek4AllChallenge te podijelili s eTwinning partnerima putem TwinSpacea projekta.

CodeWeek 2022 map

CodeWeek 2022 certificate

CodeWeek 2022 II. OŠ Čakovecpano u informatičkoj učionici

CodeWeek 2022

objavio: Iva Naranđa   datum: 24. 10. 2022.

« Svibanj 2024 »